Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Introducere fransiza CASCO Omniasig
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Introducere fransiza CASCO Omniasig

Buna ziua,
eu am un autoturism in leasing de la Unicredit cu asigurare CASCO Omniasig. Contractul CASCO este incheiat pe toata perioada leasing-ului (5 ani), cu prime anuale (platesc pt tot anul la inceput). Ultima plata (conform decontului "Asigurator OMNIASIG SA UNIREA Rata Nr. 2 aferenta perioadei 06/11/2008 - 05/11/2009 Conform contractului nr.xxxx") am facut-o in noiembrie 2008, fiind asadar vorba de servicii achitate pana la data de 5.11.2009.
Am primit o instiintare de la Unicredit conform careia "dorim sa va informam ca incepand cu data de 1 Mai 2009, contractul de asigurare mentionat anterior se modifica, dupa cum urmeaza" - modificarea consta in introducerea unei fransize (initial contractul CASCO nu includea fransiza).
Eu inteleg ca in acest caz contractul CASCO este incheiat intre Unicredit si Omniasig si poate fi modificat de aceste doua parti (nu este nevoie de acordul meu).
Am insa o nelamurire: eu am platit deja pentru un an, conform contractului in vigoare la data realizarii acestei plati. Plata a fost acceptata conform contractului in vigoare la acel moment. Mi s-ar parea firesc sa existe o prevedere legala conform careia pentru un serviciu ce a fost deja achitat conform unui contract sa nu poata fi schimbate conditiile contractuale cel putin pana la urmatoarea plata.
De exemplu la data realizarii urmatoarei plati Asiguratorul poate spune "daca vreti sa mai colaborati cu noi iata noile conditii. Platiti asa sau mergeti la alt asigurator". Dar pentru o perioada care a fost deja platita?
Este dificil sa-mi dau seama care este pozitia mea in acest context, intrucat contractul este incheiat intre Unicredit si Omniasig, iar eu platesc :O
In speranta ca ma puteti indruma spre o rezolvare/ clarificare,
va multumesc pentru timpul acordat
Ina Rizoaica
Verificati in contractul de leasing, la capitolul indatoriri utilizator, daca in afara de obligatia de plata a asigurarii, mai exista si alte stipulari privind modificarea conditiilor de asigurare.Modificarea conditiilor de asigurare, chiar daca sunt facute cu acordul partilor, nu pot produce efecte decat pentru viitor.Rata anuala fiind platita, poita este in vigoare pana la urmatoarea scadenta.Pentru viitor, puteti invoca schimbarea unilaterala aconditiilor contractului de leasing, in timpul derularii.Mai este de mentionat faptul ca orice introducere de fransiza inseamna prime mai mici pentru asigurat.Cum utilizatorul este cel care plateste asigurarea (dv.) ar trebui sa existe si o astfel de mentiune in instiintare.
Contractul de asigurare Casco se incheie pe o perioada de un an,dupa care se reinnoieste,eu asa stiu.
Conditiile stabilite nu pot fi modificate unilateral,normal ar fi ca acest contract sa se deruleze in conditiile initial stabilite iar la reinnoire sa vi se comunice noile conditii,daca acestea exista.
Pe de alta parte,poate nu este singurul asigurator agreat de catre banca si,cata vreme sunteti platitorul asigurarii,poate accepta sa vedeti si alte oferte,pentru viitor.
ContSters76710, utilizator
Intr-adevar, contractul(polita) de asigurare Casco este facultativa, si se incheie pentru un an, urmand a fi reinnoita la expirare.Exceptie face situatia in care procurarea autovehiculului se face prin soc. de leasing,prin contract de mai multi ani.Societatile de leasing au contracte cu unul sau numai cativa asiguratori, care pe langa asigurarea Casco, asigura si riscul financiar(neplata rate leasing utilizator) iar polita Casco in acest caz se incheie pe toata perioada contractului, cu plata in rate anuale/trimestriale/lunare.(de regula impreuna cu cea de leasing)
La incheierea contractului de leasing, clientul(utilizatorul) are posibilitatea sa aleaga si modul in care se va incheia polita de asigurare precum si conditiile, reflectate in marimea si frecventa platii ratelor, functie de asiguratorul pe care il alege (daca nu este numai unul) dintre cei contractanti.
Polita se intocmeste pe numele proprietarului (Soc.leasing) cumparatorul fiind trecut ca "utilizator".Modificarea conditiilor de asigurare, se face cu acordul partilor(Asigurator-Soc.leasing) dar numai prin modificarea protocolului dintre ele, si numai incepand cu data semnarii, valabil pentru politele ce urmeaza a fi incheiate.
Doamna Ina Rizoaica poate pretinde Soc.leasing, sa suporte singura fransizele de care nu a avut cunostinta la incheierea contractului si pe care daca le-ar fi cunoscut, nu l-ar fi semnat.:slap: Of.Prot.aConsum., poate fi invocat pe post de... Bau-Bau:rtfm:
Nucu,ai dreptate cu privire la eventualele modalitati de atacare a acestei impuneri.
Totusi,un lucru mi-e neclar:pana la urma,asigurarea acopera anumite riscuri si logic mi s-ar parea ca proprietarul,date fiind conditiile,si utilizatorul,sa se gaseasca de aceeasi parte,au interes comun ,nu?
In aceasta ordine de idei,ciudat sa accept un contract care nu-mi garanteaza siguranta celor convenite,mai mult,sa si accept modificari defavorabile...
In ceea ce priveste riscul financiar,discutam de o asigurare distincta,alte conditii,alte riscuri asigurate,si un cost suplimentar,evident.
Chiar nu stiu daca acest tip de asigurare se practica de regula,in aceste situatii.
Ca perioada de contract pentru CASCO,nu cred sa existe exceptii...perioada de contract este de 12 luni,cu reinnoire,atat pentru persoana fizica,cat si pentru cea juridica.
Scuze daca nu am fost suficient de explicit.Principalul interes al Soc. leasing este acoperirea riscului financiar.In acest sens incheie un protocol cu un Asigurator,negociind pretul si conditiile.Facilitatile oferite de asigurator, sunt contra incheierii de polite Casco pe toata perioada leasingului, si stipularea acestei obligatii in contractul de leasing.Teoretic si onest ar fi ca aceste costuri sa fie suportate de catre aceasta societate.Din pacate, in Romanica, toate costurile sunt "pasate" in spatele cumparatorului (utilizatorul)prin adaugarea la rata de leasing si a componentei numita "asigurare".
Dauna totala se plateste Soc. leasing iar daunele partiale, sunt decontate cu utilizatorul.Sarcina suportarii fransizei cade tot in sarcina platitorului de rate.De obicei nu se stabilesc fransize si pentru daunele totale.
Unde apare interesul?
1.Asiguratorul micsoreaza riscul de a plati daune, prin "cointeresarea" utilizatorului de a avea mai multa grija de masina.(care suporta fransiza!)
2.Soc.leasing plateste mai putin pt.riscul financiar daca obliga utilizatorul sa accepte polita cu fransiza.
Polita de Casco-leasing multi anuala,cuprinde rubrici cu suma asigurata pt. anul1,anul2,anul3....cu primele aferente si ratele cu scadente functie de frecventa de plata,precum si valoarea fransizelor(care pot fi fixe sau % din dauna)
Ce am relatat aici, este un mod general care poate avea multe variatiuni (ex.intocmirea politelor chiar de Soc.leasing contra comision)